Παγκόσμια ημέρα ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο

5 Φεβρουαρίου : Παγκόσμια ημέρα ασφαλούς πλοήγησης στο Διαδίκτυο

Σήμερα Πέμπτη 7-2-2013 συγκεντρώσαμε τους μαθητές μας στην αίθουσα εκδηλώσεων σε τρεις ομάδες (Α & Β΄, Γ΄ & Δ΄ , Ε΄ & ΣΤ΄) και συζητήσαμε για το ζήτημα της «Ασφαλούς πλοήγησης στο διαδίκτυο».

Ο εκπαιδευτικός Πληροφορικής του σχολείου μας κ. Χατζηστέργος Σεβαστιανός είχε προετοιμάσει και παρουσίασε διαφάνειες και σχετικά με το θέμα «βιντεάκια» και εξήγησε στους μαθητές τον τρόπο με τον οποίο πρέπει να χρησιμοποιούν τον Ηλεκτρονικό Υπολογιστή και το διαδίκτυο.

Οι παρουσιάσεις είχαν διαφορετική στόχευση ανάλογα με την ηλικία των μαθητών μας. Για τους μικρούς μας μαθητές αναφέρθηκε ως σημαντικής σημασίας η σωστή χρήση του Η/Υ και η οριοθέτηση του χρόνου χρήσης του, ενώ για τους μεγαλύτερους η έμφαση δόθηκε στην ασφαλή χρήση του διαδικτύου.

Ευχαριστούμε τον συνάδελφο κ. Χατζηστέργο για τις προσπάθειές του καθημερινά στο εργαστήριο Πληροφορικής όσο και για την πρωτοβουλία αυτή.

Ακολουθούν βασικά σημεία της παρουσίασής του.